Pan choinka obsługuje również Tarnów!

Świeżo cięte choinki świąteczne w Tarnowie
… czyli najlepszy sposób na sprowadzenie Świątecznego Ducha do domu

Boże Narodzenie to okres magicznej atmosfery, którą wszyscy chętnie wprowadzamy do swojego domu. W tym czasie pojawia się zapach pomarańczy, cynamonu, goździków i oczywiście – choinki. To właśnie on króluje i przysłania wszystkie pozostałe aromaty. Żadna zapachowa świeczka nie odtworzy tych woni. Jodła, świerk i sosna to trzy gatunki drzew, które najczęściej zamieniają się w bożonarodzeniową choinkę, która jest odpowiedzialna za świąteczny klimat. To właśnie one od lat były kojarzone z Bożym Narodzeniem i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. To tradycja, która przetrwała wieki.

Natura górą!

Choinka bożonarodzeniowa powinna być żywa. Tylko takie drzewko może uwalniać zapachy. Są one dużo bardziej subtelne niż zapachy z odświeżacza powietrza i równocześnie są dużo bardziej przyjemne. Nie sposób ich odtworzyć ani podrobić. Nie można się więc dziwić, że cięta żywa choinka to punkt obowiązkowy na liście świątecznych zakupów. Pojawienie się takiego drzewka w domu, to znak, że świętowanie jest już coraz bliżej.

Warto też pamiętać, że żywe choinki prezentują się dużo lepiej niż te syntetyczne. Są bardziej eleganckie i same w sobie mogą już stanowić ozdobę salonu. Niektóre drzewka bożonarodzeniowe są tak piękne, że nie potrzebują błyskotek. Zawiesza się na nich bombki, łańcuchy i lampki, by tradycji stało się zadość, a nie dlatego że drzewo nie jest wystarczająco piękne samo w sobie. Żywe choinki ścięte to nie jest produkt, który powstał w fabryce. To nie są kolejne egzemplarze odlane z jednej formy. To niezwykłe żywe rośliny i nie sposób znaleźć dwie identyczne. Dzięki nim każdy rok jest wyjątkowy, bo uświetnia go wyjątkowa choinka świąteczna.

Prawdziwe igły, prawdziwe emocje

Zakup bożonarodzeniowej ściętej choinki to duże przeżycie. Zwłaszcza dla dzieci. Większość z nas ma w swoich wspomnieniach przynajmniej jeden taki zakup z dzieciństwa. Jeśli w czasie świąt Bożego Narodzenia są magiczne momenty, to wybór i zakup drzewka jest właśnie jednym z nich. Przecież to choinka jest w centrum celebracji Bożego Narodzenia! To ona jest świadkiem składanych życzeń i otwieranych prezentów. To ją wspólnie ozdabiamy i śpiewamy przy niej kolędy. To ona łączy bliskich i jest świadkiem rodzinnych pojednań. To choinka jest kluczowym elementem tych wszystkich wydarzeń. Bez choinki nie ma świąt. Z tego powodu tak istotny jest wybór odpowiedniego drzewka. Warto więc zastanowić się, czy swoje drzewko świąteczne chcemy kupić w markecie, dokładnie tak samo, jak wszystkie inne rzeczy codziennego użytku, czy też wybierzemy się na plantację choinek i zbudujemy wokół tego zakupu niesamowite wspomnienie. Być może z czasem przerodzi się ono nawet w rodzinną tradycję. Zastanawiasz się pewnie, jak dojechać z Tarnowa po choinkę na plantację Pana Choinki, ale nie musisz się tym przejmować.

Ścinanie drzewek bożonarodzeniowych

Mówiąc o ścinaniu drzewek świątecznych, nie możemy też zapominać o tym, co jest w tym wypadku najważniejsze – jego terminie. Choinka pozbawiona korzeni zachowuje się dokładnie tak samo, jak ścięty kwiat. By przetrwać i dobrze wyglądać potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji… ale nawet ona nie uchroni rośliny przed zwiędnięciem. To naturalny proces, którego nie można zatrzymać. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie można długo cieszyć się dobrym wyglądem ciętej choinki. Wystarczy tylko kupić drzewko, które zostało ścięte na krótko przed jego sprzedażą. Jeśli kupujesz choinkę na rynku albo na placu przy markecie, to możesz być pewny, że drzewko zostało ścięte już jakiś czas temu. Musiało przecież być ścięte, zapakowane na samochód, przetransportowane kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Następnie choinki są rozpakowane na placu w Tarnowie. Jak długo czekają tam na kupca? Nie wiadomo. Zdarza się, że choinki stoją na placu nawet trzy tygodnie, zanim ktoś zwróci na nie uwagę… choć nie oznacza to wcale, że są sprzedawane po niższej cenie. Dlatego właśnie powinno się kupować bożonarodzeniowe choinki bezpośrednio od plantatorów. To jedyny sposób na to, by mieć pewność, że drzewko zostało ścięte na krótko przed jego sprzedażą. To z kolei jest równoznaczne z tym, że postoi w domu dłużej. Tradycyjnie choinkę ustawia się w mieszkaniu na dzień lub dwa przed Wigilią. Ubrana powinna stać przynajmniej do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Są też tradycje, które mówią o rozbieraniu choinki dopiero po kolędzie. Zdarza się jednak, że choinkę trzyma się dużo dłużej. Jeśli jej stan na to pozwala, to nie ma powodów, by śpieszyć się z jej rozbieraniem.

Dzięki temu można przedłużyć świąteczną atmosferę.

Jakość jest bardzo ważna

Bożonarodzeniowe choinki w okresie przedświątecznym są rozchwytywane. Tuż przed świętami zakup idealnego drzewka może być utrudniony. Najlepiej jest więc zarezerwować je z wyprzedzeniem. Im wcześniej, tym lepiej. Im bliżej świąt, tym mniej drzewek czeka na swoich nowych właścicieli. To z kolei oznacza mniejszy wybór choinek, które mogą przyjechać do Tarnowa.

Rezerwacja to najlepsza metoda, by zamówić piękne świąteczne drzewko i nie martwić się, że ktoś już zdąży je kupić. Ta opcja powinna szczególnie przypaść do gustu osobom, które kochają Boże Narodzenie i co roku chcą, by było ono jeszcze lepsze, niż w roku minionym.

Rezerwacja żywej ściętej choinki to najlepszy sposób, by mieć drzewko zgodne z oczekiwaniami domowników. Warto o nim pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy przemieszczanie się i spotykanie z tłumem powinno być ograniczone. Rezerwacja i odbiór wybranego drzewka oznacza mniejszy kontakt z innymi ludźmi, ale bez rezygnowania ze wspaniałych świąt.

Jak dojechać z Tarnowa?

Tarnów od Mielca dzieli jedyne 50 km. Z Tarnowa należy wyjechać drogą krajową nr 73 w kierunku Kielc. Z tej trasy należy zjechać na rondzie w miejscowości Lisia Góra. To właśnie tam wjeżdża się na drogą wojewódzką numer 984, która prowadzi bezpośrednio do Mielca.